Myš a sýr

Stáhnout PDF k tisku

Na hře se používala TMOU 4! pomůcka a 24písmenná anglická abeceda bez Q a W. Řešením šifry je podstatné jméno v prvním pádě.

Tradiční bludiště s myší a sýrem. Bludiště je oboustranné, na jedné straně je myš a na druhé sýr – musíme tedy zjistit, jak dostat myš z jedné strany papíru na druhou. Všimneme si dvou zvláštností:

  • písmena v bludišti mají různou orientaci, ale jsou zde shluky stejně orientovaných písmen
  • jsou zde tenké, červené čárky, které mají různé délky, z obou stran lícují a vyskytují se na jakýchsi „hraničních“ místech (na obvodu, v tlustém kříži uprostřed)

Když zdesetinásobíme délky červených čar, získáme návod, jak čtverec s bludištěm rozstříhat na 6 dílků. Některé dílky obsahují obvodovou čáru – podle nich složíme nový, větší čtverec s dírou. Bludiště konečně dává smysl, myš proleze bludištěm a dírou k sýru a po cestě přečte mezitajenku ŘEŠENÍ ČTĚTE V NEROZSTŘÍHANÉM ZADÁNÍ. Ze zbylých písmenek můžeme přečíst druhou mezitajenku TO JE PĚKNÉ ŽE TOHLE ČTETE ALE JESTLI SI MYSLÍTE ŽE TO DÁTE BEZ NOVÉ KOPIE TAK JSTE SE ASI POMÁTLI.

Musíme tedy přijít na to, jak máme použít nové, nerozstříhané zadání. Všimneme si, že je na něm ještě šedou linkou nakreslený čtverec, který jsme nepoužili. Ten rozměry odpovídá velikosti poskládaného čtverce (je o obsah díry větší). Když tedy čtverec s dírou přiložíme na nerozstříhané zadání, v díře uvidíme písmenko. Způsobů, jak čtverec s dírou přiložit na zadání je 8 z každé strany, uděláme to tedy systematicky (podobně jako s šifrovací mřížkou) a přečteme HESLO_JE a NOS_MYŠI. Řešení je tedy ČENICH, ČUMÁK nebo ČUMÁČEK (systém přijímal všechny možnosti).